Co je paintball?

Jedná se o adrenalinový sport, při němž je k vyřazení protihráčů používáno zbraní, které střílejí želatinové kuličky, tzv. paintballs. Kulička je tvořena pevnou skořápkou na bázi celuloidu, který se používá při výrobě potahovaných pilulek. Uvnitř obsahuje kulička netoxické vodou rozpustné barvivo rozličných barev. Při zásahu cíle skořápka kuličky praská a v okolí zásahu je potřísněné barvivem. Tímto způsobem je zasažený (označený) hráč vyřazen ze hry a odchází mimo hřiště do předem určeného prostoru.

Zbraně

Paintballové zbraně mají účiný dostřel okolo 50 metrů. Jako pohon se používá CO2 nebo stlačený vzduch. Rychlost kuličky při výletu z hlavně může být až 90 m/s. Na našem hřišti jsme však zbraně upravili a snížili úsťovou rychlost tak, aby zásah nebyl příliš bolestivý a zároveň let paintballové kuličky byl svižný a přímý.

Bezpečnost

Bezpečnost při paintballu je založena na důsledném dodržování limitu úsťové rychlosti, používání kvalitního vybavení a dodržování pravidel paintballového hřiště.

Povinným vybavením jsou:

  • Paintballová maska – Maska je nejdůležitější ochranný prostředek, neboť hráče chrání před zraněním v obličeji, a krajním případě i před vystřelením oka. Sklo může být jednovrstvé, nebo dvojvrstvé (termální), které zabraňuje zamlžování.  Na našm hřišti používáme jedny z nejkvalitnějších masek na trhu s duálním thermo sklem.
  • Paintbollové rukavice – jsou nezbytnou součástí ochranného vybavení hráče. Chrání prsty před bolestivým zásahem.
  • Overall – používá se jako ochranna před ušpiněním od značkovací barvy uvolněné při zásahu a zmírňuje zásah kuličky na kůži.
  • Ucpávka hlavně / barrel condom – ochrana určená k zastavení nechtěného výstřelu, která tvoří spolu s pojistkou dvojí ochrannou bariéru. Je představovaná buďto zátkou, která se do hlavně zastrčí, nebo lépe látkovým váčkem, který se nasune na hlaveň a zajistí se gumovým svazkem napnutým za kořen rukojeti nebo za jiný výrazný výstupek na zbrani.